Server Error املاک تبريز - مشاوران املاک تبريز - شبکه املاک تبریز - فروش و پيش فروش - رهن و اجاره

 
  کد :  رمز :      
   
 

 فروش و پيش فروش :   رهن و اجاره :                                                          [ جستجو با جزئيات ]

        
   
 
 Ads by Moshaveran      بررسی مصالح درسبک‌سازی

بررسی مصالح درسبک‌سازی
  بزرگنمايي متن   کوچکنمايي متن
 

 

 

مصالح نوین

سبک سازی، یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است.این فن اوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت، مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا.  کاهش وزن ساختمان، علاوه بر صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی، زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند.

مریم غیور : پانل های دیوار علاوه بر این که جداکننده فضا های معماری هستند نقش دیوار بار بر قائم و دیوار برشی در برابر بار های جانبی را هم ایفا می‌کنند.

سبک سازی، یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت است.این فن اوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفاده از تکنیک های نوین ساخت، مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا.  کاهش وزن ساختمان، علاوه بر صرفه جویی در هزینه، زمان و انرژی، زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند.
بخش عمده ای از مباحث مربوط به سبک سازی، تکنیک های رایج در مورد دستیابی به وزن مناسب ساختمانی را در بر می گیرد که شامل: شناخت مصالح سبک رایج در صنعت ساختمان (در داخل و خاج کشور) و تکنولوژی استفاده از آنها، معیار های ارزیابی میزان کارایی این مصالح بعنوان مصالح سبک، میزان تاثیر به کار گیری مصالح نو در کاهش وزن ساختمان و هزینه و زمان مورد نیاز اجرای یک ساختمان می باشد.در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با مصالح سبک آشنا کنیم.
همان طور که از نام آن پیداست، مصالح سبک به مصالحی اطلاق می شود که وزن مخصوص انها از نمونه های مشابه کمتر بوده و استفاده از آنها به کاهش وزن کلی ساختمان بیانجامد.
مصالح سبک در یک تقسیم بندی‌کلی به سه‌دسته تقسیم می‌شوند :

مصالح سبک سازه ای

مصالح سبک غیر سازه ای  

 سیستم ها

مصالح سبک سازه ای
مصالح سبک سازه ای به ان دسته از مصالح گفته می شود که در موارد سازه ای و در بنا به کار برده می شوند و به سه نوع تقسیم میشوند:
۱. بتنی
۲. طبیعی
۳. صنعتی

1. بتن سبک
یکی از مصالح مهم و کار امد در صنعت ساختمان مدرن است و دارای کاربرد های متنوعی دارد.قاب های ساختمانی چند منطقه و دیوارهای جداکننده ،سقف های پوشاننده، صفحات انعطاف پذیر پل ها، عناصر پیش تنیده وپس تنیده وبقیه اجزا از جمله این مواد هستند در بسیاری از موارد فرم های معماری از تلفیق شده طرح های عملکرد ای میتواند به اسانی و بهتر از هر مصالح دیگر بوسیله بتن سبک حاصل شود.
انواع بتن سبک
در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته زیر تقسیم میشوند:
۱- بتن سبک
۲- بتن اسفنجی
۳- بتن بدون ریز دانه
بکار گیری بتن سبک به عنوان یک نوع از مصالح ساختمانی نوین، ضمن کاهش بار مرده ساختمان، سرعت بسیار زیادی در اجرا بوجود می اورد.
مزایای استفاده از بتن سبک سازه ای عبارتست از : برخورداری از امتیاز سرعت در نصب، انطباق با هر نوع نقشه ساختمانی ،وزن کم، مقاومت زیاد و مقرون به صرفه بودن
بتن سبک را می توان به لحاظ هدف از کاربرد آن، به سه دسته کلی تقسیم کرد:
۱- بتن سبک سازه ای
۲- بتن سبک مورد مصرف در واحد
۳- بتن غیر سازه ای (بتن عایق بندی و جداکننده)
کاربرد بتن سازه ای سبک در مرحله اول مبتنی بر ملاحظات اقتصادی است. انواع بتن سازه ای سبک را میتوان با توجه به روش تولید انها بصورت زیر طبقه بندی کرد.
بتن سبک دانه:
با استفاده از سنگ دانه های سبک ومتخلخل که وزن مخصوص ظاهری آنها کمتر از ۶/۲ میباشد تولید می شود. این نوع بتن به عنوان بتن دانه سبک شناخته میشود.
 بتن اسفنجی:
با ایجاد حفره های بزرگ در داخل بتن با ملات بدست می آید.این حفره ها باید به وضوح از حباب های فوق العاده ریز ناشی از حباب ریز قابل تشخیص باشند.انواع مختلف این نوع بتن با اسامی بتن اسفنجی بتن متخلخل وبتن کفی یا گازی شناخته می شوند.

بتن بدون ریز دانه :
با حذف ریز دانه ها از مخلوط بطوریکه تعداد زیادی حفره های درونی در بتن ایجاد شوددر این موارد معمولا درشت دانه های معمولی مورد استفاده قرار میگیرند.این نوع بتن بدون ریز دانه شناخته میشود.
سنگ دانه های طبیعی:
از سنگ دانه های مصنوعی، رس، شیل و اسلیت منبسط شده و میکولیت سر باره کوره ای سنگدانه کلینگر وپس مانده زغال کک ساخته می شود.
بتن های بدست امده از سنگ دانه های سبک به سه دسته تقسیم میشوند:
بتن ساز ه ای: از رس وشیل منبسط شده وبه روش خاکستر های کلوخه ای ، خاکستر بادی گندوله ای وسر بار منبسط شده ورس، اسلیت وشیل منبسط شده بدست میاید.
 بتن با مقاومت متوسط(نیمه سازه ای) : از پوکه سنگ ها و سنگ های آتشفشانی تولید میشود.
بتن جدا کننده : بتن (عایق)از پرلیت وورمیکولیت حاصل میشود،
بتن سبک با سبکدانه پلی استایرن : نمونه موردی از سنگ دانه های سبک تولید داخل
 سنگ دانه های سبک لیکا
ویژگی های عمومی دانه های لیکا : بافت متخلخل دانه های لیکا که از انبساط خاک رس و در نتیجه ایجاد و محبوس شدن گازها در توده خمیری روان در دمای حدود ۱۲۰۰ در جه سانتی گراد به وجود می اید، از خصوصیات اساسی این دانه ها است.کسب مقاومت فشاری در حد مقاومت سازه ای با استفاده از بتن سبک حاوی لیکا امکان پذیر است. به کار گیری میکرو سیلیس در ساخت نمونه های بتن سبک باعث افزایش مقاومت فشاری می شود. در عین حال، استفاده از میکرو سیلیس باعث کاهش جذب حجمی وجذب مویینه بتن سبک حاوی لیکا می شود.جمع شدگی ۹۰ روزه بتن سبک حاوی لیکا به کار گیری میکرو سیلیس کمتر از نمونه شاهد است.بطور کلی توصیه می شود با توجه به منابع فراوان رس در کشور هم چنین تکنولوژی ساخت دانه های لیکا وساخت سازه های سبک بررسی و دا نه های بتن سبک حاوی لیکا در سطح گسترده تری انجام گردد ودستور العمل ها واستاندارد هایی برای استفاده از لیکا در صنعت ساختمان تدوین گردد.

 بتن اسفنجی:
یکی از راه های ساختن بتن سبک ایجاد حباب های گاز در ملات خمیری مخلوط بتن است وحباب ها باید در ضمن اختلاط و تراکم وپایداری خود را حفظ کند. چنین بتنی به عنوان بتن اسفنجی یا متخلخل شناخته می شود.

 بتن گازی
این نوع بتن در نتیجه یک واکنش شیمیایی که گاز را در ملات تازه ایجاد میکند ساخته میشود. این بتن هنگامی که سخت میشود شامل تعداد زیادی حباب های گازی میباشد.است.این نوع بتن به علت وزن کم وخواص عایق بندی حرارتی باعث کاهش جرم ساختمان وصرفه جویی در مصرف انرژی می شود. بدین لحاظ کاربرد آن در سطح جهان در گسترش می باشد. از خواص عمده بتن گازی، وزن مخصوص کم ، مقاومت مناسب، عایق بندی حرارتی و مقاوم در برابر آتش می باشد. از کاربرد های عمده بتن گازی، برای کاربرد های نیمه سازه ای، مانند پانل های سقف ودیوار مورد استفاده قرار می شود.

 وضعیت تولید بتن گازی در کشور
الف) مجتمع تولیدی وصنعتی سیپورکس(شرکت فر آورده های ساختمانی ایران)
ب) مجتمع تولیدی بنای سبک(هبلکس)
خواص بتن گازی:جرم حجمی ،جمع شدگی ناشی از خشک شدن ،جذب آب
بتن گازی ماده ای است که نزدیک به ۷۰ سال سابقه کاربرد دارد به عنوان بتن سبک جهت تولید بلوک های سبک ساختمان ویا پانل های سبک مسلح ساختمانی دارد.خواص مطلوب شامل جرم حجمی پایین، نسبت مناسب مقاومت به جرم حجمی ،عایق بندی مناسب حرارتی وثبات حجمی وجمع شدگی ناشی از خشک شدن نسبتا پایین باعث شده است.این ماده در بسیاری از کشور های جهان با شرایط اقلیمی مختلف تولید و مورد استفاده قرار می گیرد.
بتن کفی
با افزودن یک ماده کف زا معمولا بعضی شکل های پروتئین هیدرولیز شده یا صابون صمغی به مخلوط ساخته میشود.ماده کف زا در ضمن اختلاط ظبا سرعت زیادی حباب های هوا را تولید میکند.هم چنین نسبت به بتن معمولی دارای مقاومت بهتری در مقابل آتش است. از مزایای دیگر استفاده از بتن اسفنجی ان است که میتوان آن را برید میخ را نگه میدارد وبه مقدار قابل قبولی پایا میباشد اگر چه درصد جذب آب این نوع بتن بالا است ولی سرعت نفوذ آب در آن مادامیکه حفره ها با مکش آب پر نشود پایین میباشد به این دلیل بتن اسفنجی مقاومت نسبی خوبی در مقابل یخبندان دارد واگر دوغابی شود می‌توان از ان در ساختن دیوار ها استفاده کرد.

بتن پلیمری سبک:
بتن سبک امتیازاتی بر بتن معمولی دارد مانند وزن مخصوص کمتر عایق بودن حرارتی وکاهش ابعادی ومقاطع بتنی ولی دارای نقایصی مانند نفوذپذیری آب ضرورت به کار گیری روش های ویژه برای اتصال قطعات به یکدیگر وتحمل ار کمتر است.استفاده از بتن های پلیمری سبک در تهیه قطعات پیش ساخته نماهای ساختمانی وتزیینی متداول گردیده است.بتن پلیمری علاوه امتیازات بتن معمولی سبک دارای مقاومت فشاری بالا نفوذپذیری کم امکان رنگ پذیری وپذیرش طرح های تزیینی وامکان تهیه در ضخامت های کم است.

بتن الیافی:
بتن مسلح یا الیاف بتن الیافی بتنی است که با سیمان هیدرولیکی مصالح سنگی ریز دانه ودرشت دانه والیاف مجزا وغیر پیوسته ساخته میشود.هدف از مسلح نمودن بتن یا الیاف افزایش مقاومت کششی جلوگیری از توسعه ترک ها وافزایش سختی بوسیله انتقال تنش در عرض مقطع یک ترک میباشد.بدین ترتیب در مقایسه با بتن بدون الیاف امکان تغییر شکل های بزرگتری فراهم میشود.مصالح سبک بتنی در سه نوع بتن سبکدانه بتن اسفنجی وبتن بدون ریز دانه ارائه میشود که هر کدام از این موارد در کاهش وزن ساختمن اثر چشمگیری از بتنهای سبکدانه با انواع سبکدانه های طبیعی ومصنوعی تهیه میشود ودر موارد سازه ای نیمه سازه ای وغیر سازه ای مورد استفاده قرار میگیرند.بتن اسفنجی در دونوع بتن گازی واسفنجی ارائه میگردند که غالبا مصارف سازه ای دارند.بتن بدون ریز دانه نوع سوم بتن های سبک میباشد که در کاهش وزن بار مرده ساختمان نقش بسزایی دادر.بنا بر این ممکن است استفاده از مصالح سبک باعث کاهش هزینه تمام شده ساختمان نیز شود همانطور که استفاده از مصالح سبک بدون در بر داشتن هزینه اضافی میتواند نقش مناسبی در عایق سازی حرارتی ساختمان ایفا کند.
 2. مصالح سازه ای طبیعی:
مصالح چوبی:

چوب به عنوان یکی از مصالح ساختمانی، دارای چند خاصیت با ارزش است: مقاومت نسبی بالا مقدار چگالی کم ورسانایی کم. در عین حال، چندین نقطه ضعف نیز دارد.در مقطع عرض دارای خواص متفاوت ازجهات مختلف است. همچنین چوب قابلیت پوسیدن و اشتعال دارد. چوب های سنگین تر معمولا مقاوم تر هستند و بار بیشتری را تحمل می کنند. قابلیت هدایت حرارتی چوب کم است. و به این دلیل برای ساختن عایق حرارتی مناسب است.
چوب از لحاظ مصرف به اشکال مختلف چوب های بریده شده، چوب های ورقه ای و چوب های گرد تقسیم بندی می شوند. چوب های گرد: ضخامت بین ۱۴_۳۴سانتی متر ودرازای ۸/۱_۷ متر دارند و به دو دسته گردبینه وتیر تقسیم می شوند.
چوب، از جمله مصالح سبک سازه ای است که تجربه های موفقی در اکثر کشور های دنیا داشته است. بسیاری از بناهای چوبی در سرتاسر دنیا، در برابر عوامل مختلف محیطی و طبیعی، از جمله شرایط اقلیمی ونیرو های جانبی از جمله زلزله و باد، مقاومت و پایداری بسیار خوبی از خود نشان دادند. در هر صورت، مشکلات پایه ای در زمینه استفاده از این نوع مصالح سبک، علی الخصوص در زمینه سازه ای وجود دارد. هر چند که سایر کشور ها، تجربه های موفقی در زمینه استفاده از این نوع مصالح داشته اند.
3.مصالح سبک صنعتی:
یکی از روش های سبک سازی ساختمان ها کاهش وزن تیغه های باربر در ساختمان است و یکی از روش های نیمه پیش ساخته برای این کار، روش ساخت و ساز به کمک پانل های ساندویچی پیش ساخته تردی است که با نام های تجاری مختلف از قبیل : پوماسپ و سیلانوبا نامیده می شود. در این روش، تا دو طبقه ساختمان، با استفاده از باربری قطعات مورد نظر ساخته می شود. پانل های سه بعدی ساندویچی، از جمله کامپوزیت های پلیمری است. ساندویچ پانل مصرفی به عنوان نام و پوشش دیواری، بصورت کنگره ای و صاف و نوع سقفی آن با بر جستگی هایی به صورت شادولاین استفاده می شود. پانل های سقفی، دیافراگم کف را تشکیل می دهد. این پانل ها در کنار یکدیگر مستقر شده و روی پانل های دیوار نصب می گردند. پانل های دیوار، علاوه بر این که جداکننده فضاهای معماری هستند، نقش دیوار باربر قائم و دیوار برشی در برابر بارهای جانبی را هم ایفا می کنند. بنابراین عموما در اینگونه سازه ها، اسکلت فلزی یا بتنی وجو د ندارد و ساندویچ پانل به دلیل شکل خاص خود از ظرفیت باربری بالایی برخورداراست. همچنین پانل های غیر باربر در ساختمان، علاوه بر کاهش وزن، مزایایی از قبیل یکپارچه بودن تیغه ها با سازه در برابر بارهای جانبی را نیز دارا است.


منبع:نشریه مسکن

 


يكشنبه 21 تير 88


 
 
 آخرين جستجو ها :

متری دمشقیه دربند شهید سقای سالکمحمديلقمانشمس تبریزی تبريز کندرودجلالیهشهرک مهرانشهربراصلیدوازدهاپارتمانهايبهشتیمهستانتامينفهميدهدمشقیهخانه خطیباورژانسسهيلاگلپاركتوافقیتربیتپژوهشمازندرانفرشبافپزشکیآسانسورخوبانتبریز شهرک باغمیشه بانک ملتدمشقيهدارایبهارستانشکوفهمقصودیهميرزاخوارزمیآذرشهرماندانامنصورنرسیدهبهبارانلوطلايهليدای فروش آپارتمان ائل گليآذربايجان شرقيغلاميباسمنجسهندفازمیرداماد محراب آ ارتمانهای بانک مسکنباغيها؛بهرادطبقهامامزادهرجاییامیدیهارتمانسردرود کوی توحیدعباسی آپارتمانشالچلارآذرانجمارانچهار راه آبرسان ساختمانگلچینداراییشهرک نور مجتمع فجرصدرالدينیرهن و اجاره آپارتمان در قره آغاجساترابنيلوفرصادقیانیاغچیان نور مجتمع مسکونی رز

 
 


شبکه اطلاع رساني املاک و مستغلات شهر تبريز کليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شبکه اطلاع رساني املاک تبريز محفوظ است و هرگونه کپي  اطلاعات ، مطالب و فايل ها بدون مجوز کتبي ممنوع مي باشد.

صفحه اول   |   در باره سايت   |  قوانين و مقررات   |   راهنما   |   تماس                                    Copyright © 2008 - 2020 , All rights reserved for moshaveran.info